От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата на Европейския корпус за солидарност и студентския съвет на Софийския университет.
Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.
Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.
Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“.
По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це
Снежана Симеонова бе удостоена с Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров.
За четвърта поредна година Кюстендил бе домакин на тържествената церемония по връчване на Националната награда за скулптура "Акад. Иван Лазаров".
По традиция събитието е съпътствано с откриване на изложба на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов. За носители на наградата през 2024 год. бяха номинирани Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, които бяха представени с основните им постижения.
По думите на организаторите за втори път в историята на Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров наградата се печели от жена. Статуетката бе връчена на Снежана Симеонова от кмета на община Кюстендил Огнян Атанасов.
Симеонова отбеляза, че за нея е изключителна чест да спечели наградата при така
Актьорите Пламена Гетова и Ириней Константинов участват в дебютния късометражен игрален филм на Емил Спахийски - „Денят, в който тя ще се роди“.
Снимките на продукцията се състояха в София и Искрец и приключиха преди дни, съобщиха от екипа на продукцията.
Филмът е финансиран от Националния филмов център и е по едноименния разказ на Йорданка Белева.
„Темата е брутална, защото е социална и е посветена на хората, белязани с проклятието на деменцията и сложните им отношения с близките... Но филмът е за любовта, която ни спасява в бедствията на живота“, посочват от екипа.
Сценаристи са журналистът Емил Спахийски и румънският режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм „Новата година, която така и не дойде" е избран за състезателната секция „Хоризонти" на Международния филмов фестивал във Венеция.
Старозагорският драматичен театър „Гео Милев“ гостува в Търговище с комедийния спектакъл „Пижама за шестима“.
Представлението ще покаже невероятните възможности на „любовната геометрия“, която ще покажат на публиката трима мъже и три жени, информират от Държавния драматичен театър – Търговище.
Преводът на комедията на Марк Камолети е на проф. Андрей Аврамов, постановчик е проф. Атанас Атанасов. Сценографията е дело на Кирил Наумов, който е автор и на костюмите.
В актьорския състав участват Иван Калошев, Светла Тодорова, Илчо Димитров, Ванина Йорданова, Диана Найденова и Димитър Митев.
„Пижама за шестима” е пиеса, в която всички печелят и любовта тържествува, уверяват от театъра-домакин.
Постановката ще се играе на търговищка сцена на 14 ноември.
Справка показва, че в културния календа
"Винаги, когато правя изложба край морето, колегите виждат морски неща в тях. За мен картините обаче са плод на емоции, които в момента на своето раждане нямат конкретна символика или тема. Рисувал съм картините специално за Бургас, но нямат заглавия, които да напомнят за града. Тук е по-скоро изобразена емоцията и любовта, която Бургас поражда в мен." Това каза в интервю художникът Васил Стоев, който след кратка пауза от няколко години отново откри своя нова самостоятелна изложба в бургаската галерия "Неси".
За художника рисуването е необходимост. "Когато си свикнал на един ритъм, е трудно да го промениш. Освен ритъма обаче има и нещо друго. Когато човек е сам и се затвори в ателието, там пред платното той не си задава нарочно някакви идеи и теми. Всичко се случва изцяло емоционално. Живописта е един емоционален акт и в този момент оставаш абсолютно сам с платното. Отт
По думите им, в рамките на пет дни, фестивалът ще обедини на една сцена театри от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия, фокусирани върху театралния експеримент.
Тазгодишната програма започва с българския спектакъл „Бурята“ по Уилям Шекспир на театър-лаборатория „Алма алтер“.
Темите на фестивала се фокусират върху взаимодействието между човека-зрител и човека-актьор, като се разглеждат въпроси за новите посоки в алтернативния театър.
На 22 октомври ще бъдат представени танцовите спектакли Futuro Condicional на Caminantes Danza (Испания) и Re garde на Максима и Франческо от Франция.
От Израел, Ори Ленкински ще представи своя танцов проект A dance piece.
Европейската асоциация за независими изпълнителски изкуства осъжда откритото ограничаване на свободата на художественото изразяване, което се случи вечерта на 7 ноември пред Народния театър „Иван Вазов“ в София, се казва в позиция на асоциацията.
„Група крайнодесни активисти се опитаха да окупират сградата и да предотвратят премиерата на спектакъла „Оръжията и човекът“ от Джордж Бърнард Шоу, режисиран от Джон Малкович, под претекста, че постановката подиграва българската национална гордост и обижда българския национален дух. Полицията и местните власти почти не предприеха действия за овладяване на агресията, в резултат на което възникна опасна и напълно хаотична ситуация. Публиката не беше допусната да влезе в сградата, а хора бяха ударяни, плюти и обиждани“, се казва в
С представление „Кральо Портальо“ канят малчуганите на сцената на троянското бар-вариете „Нюанси“ на 13 октомври, съобщи Теодора Вачкова от екипа на театрална школа „Нюанси“.
Интерактивното представление е кръстено на едноименната народна игра „Кральо Портальо“ и е подходящо за деца над 5 години. „Важно е да се отбележи, че децата тук не са само пасивни зрители, но и активни участници“, посочи тя.
Чрез участието си в представлението малките зрители могат да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи и да се потопят в света на народното творчество с гласа на Нина Николина и актьорите Димитра Попова и Георги-Маноел Димитров.
Постановката на спектакъла е дело на Любомира Костова и Гьорги Георгиев – Антика, асистент-режисьор е Симона Атанасова, а сценограф – Наталия Д
Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.
На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.
Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.
На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников.
Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до
Концерт на шуменски рок групи организира Народното читалище „Добри Войников - 1856“ на 14 септември, съобщиха от културната институция.
Събитието се провежда по традиция в края на лятото на импровизираната сцена в градинката пред старата сграда на шуменското читалище.
Chaplin’s Dream, Out of tune и Zavera ще озвучат участват в концерта под наслов „Гръм в лятна нощ“. Chaplin’s Dream е прогресив метъл група. Сценичният им път започва през лятото на 2015 година в Шумен. Няколко месеца по-късно записва първия си мини-албум Chapter I. Дебютният им албум Genesis излиза през юни 2017. Между 2016 и 2019 година групата набира скорост с клубни изяви в цялата страна и участия на няколко фестивала в България и Румъния, допълват от Народно читалище "Добри Войников - 1856". През февруари 2022 г. Chaplin’s Dream издават сингъла Salt of the Ea
Седмото издание на Sofia Impro Fest ще се състои между 25 и 29 септември с участието на най-изявените майстори в жанра от цял свят, съобщават организаторите от „ШиЗи импро театър”.
Тазгодишната тема на фестивала е „Дълбоко потапяне“ (Deep Dive). Участниците ще навлязат в четири различни аспекта на импровизационното изкуство – емоции, тъмнина, игри и физическа изразност. На камерната сцена на театър „Сълза и смях“ ще се изявят както утвърдени международни артисти, така и местни таланти.
„Sofia Improv Fest е едновременно вдъхновяващо и забавно събитие. Ще посрещнем най-забавните импровизационни артисти в света и ще създадем впечатляващи моменти на сцената“, коментират организаторите. Сред звездите е Сюзън Месинг, комик с над 38 години опит, завър
В следващите дни фестивалът ще продължи с международни представления, сред които Apres tout – на Gipsy Raw, The Outsider – на Aenigma University Theatre, и Dogs eat wind.
На финала ще има панелна дискусия за ролята на алтернативния театър.
Последният ден от фестивала ще завърши с българския спектакъл на „Алма алтер“ – „Тулипомания“, и церемония по закриването.